Skalákův mlýn

Park kultůry a voddechu pro nepřizpůsobivé

Přestože povětšinou nejsme undergroundové máničky, jsme šťastní, že MEZiPROSTOR probíhá právě na mlýně. 

Duch místa, které kráčí proti proudu, nás uchvátil! 

Miroslavu Skalickému se podařil vybudovat (nejen) na české poměry zcela neobyčejný alternativní kulturní prostor. Na Skalákově mlýně se organizují koncerty, od „starého undergroundu až po tekkno, a další společenské akce, ale je zde toho mnohem víc, než co jde slovy vyjádřit. Nádherné steampunkové zarostlé vetešnictví, promyšlený chaos, oáza pozitivní deviace, Gaudí a Hundertwasser se můžou jít klouzat. Slovy nejdou vyjádřit pocity, které z tohoto místa budete mít po jeho návštěvě.

Miroslav Skalický

Narodil se v roce 1952 v Plzni, kde se vyučil tesařem. Už od dětství projevoval svobodného ducha i smysl pro humor, o povaze režimu neměl především díky rodičům žádné iluze. Jeho první „záškodnickou akcí“ byly návštěvy služebny Veřejné bezpečnosti, kde s kamarádem nahlásili ztrátu deseti haléřů a žádali příslušné orgány o zaprotokolování a patřičné vyšetření.

Postava českého undergroundu, člen kapely The Hever and Vazelína Band, politický vězeň, Chartista, Člověk. A také emigrant – když byl vyhnán v roce 1980 ze země do Rakouska, mimojiné výhružkami, že „jeho dítě může přejet auto“.

Po roce 1989 se Skalák vrací zpět a kupuje, rekonstruuje a financuje na Vysočině mlýn — „park kultury a voddechu pro nepřizpůsobivé” na který vás společně s ním zveme.

Miroslav Skalák Skalický i dnes leží mnohým lidem v žaludku — režim se změnil, lidské srdce ne.