Program 2022

Koncerty

DIIST

DIIST

post punk / shoegaze / Tábor
aredust.bandcamp.com/

čtvrtek / Podloubí

Děti deště

Děti deště

hard fucking rock / Praha
d2tide3t2.bandcamp.com/

pátek / Podloubí

Katka Šarközi a band

Katka Šarközi a band

folk-rock / Praha
www.facebook.com/katka.sarkozi

sobota / Nádvoří

Billow

Billow

dreampop / Veselí nad Moravou
billow-out.bandcamp.com/

sobota / Nádvoří

Mermomoc

Mermomoc

Kytara, beat, hlas. / Klinkovice — Wallingford
mermomoc.bandcamp.com

sobota / Podloubí

Michal Šeps & REGGIMENT

Michal Šeps & REGGIMENT

roots reggae / Praha
www.youtube.com/user/sepsmisa

sobota / Nádvoří

Park+Riot

Park+Riot

punk / stoner / hardcore / Leipzig
parkandriot.bandcamp.com/

sobota / Nádvoří

Chorobopop

Chorobopop

nová vlna / pop / psychedelie / punk / Rožnov Pod Radhoštěm
chorobopop.bandcamp.com

pátek / Podloubí

Safenat Paneach

Safenat Paneach

big-beat / Plzeň
safenat.bandcamp.com

pátek / Nádvoří

Fany Fanés

Fany Fanés

folk punk / Třebíč
bandzone.cz/bandory

pátek / Podloubí

Triyoda

Triyoda

noise rock / Kutná Hora
triyoda.bandcamp.com

sobota / Nádvoří

Veronika June

Veronika June

indie / alternative-pop / Bohumín
veronikajune.cz/

čtvrtek / Podloubí

DJs Hunny buny, 777 & Reverend

DJs Hunny buny, 777 & Reverend

diskoteka bizzare / Praha / Hradec Králové / Čerčany
bit.ly/2N27hwZ

čtvrtek / Podloubí

Diskuse

Optikou těch druhých

Optikou těch druhých

Koronavirová krize prohloubila sociální nerovnosti v České republice. Vzrostl počet lidí, kteří se z chudoby propadli do bídy, nárůst klientů zaznamenaly i potravinové banky a řada lidí, kteří se se sociálním systémem v Česku nikdy nesetkali, najednou potřebovala státní pomoc. Co nás koronavirus naučil o společenské solidaritě a proč je dnes důležité naslouchat těm, kteří se v současné demokracii necítí bezpečně? Jaké klíčové oblasti tu máme z hlediska udržení sociálního míru a stability a jak může novinařina přispět k popsání dnešního světa? Diskusí provede Apolena Rychlíková.

QPublic - živý poetický jukebox bez chlebových drobků

QPublic - živý poetický jukebox bez chlebových drobků

JQr vám na přání přečte jakýkoli text, který mu přinesete. V meziprostorech mezi nimi spouští automatické předvolby vlastních básní a dalších podivuhodných textů. Můžete se ptát na cokoli, Miroslav Donutil na cokoli odpoví. Kruh. Výzva. Jam session. Lámat, nedrobit.

Odsouzena za terorismus

Odsouzena za terorismus

Studentku Markétu Všelichovou poslal v srpnu 2017 turecký soud na šest let a tři měsíce do vězení za spolupráci s kurdskými milicemi. Spolu s Miroslavem Farkasem ji turecké úřady zadržely v listopadu 2016. Už dříve cestovala do muslimských zemí, zejména do míst, kde se bojuje. Do oblastí Sýrie, Turecka a Iráku se vydala několikrát. V červenci 2020 ji Turecko propustilo.

Digitalizace přírody

Digitalizace přírody

Je internet přirozenou součástí přírody? Dokážeme si představit život bez všudypřítomnosti technologií? Budeme se bavit, jak digitalizace společnosti proměňuje svět kolem nás i naše pohledy a vnitřní krajiny. A také o tom, co by se stalo, kdyby se rozdíly mezi přírozeností a technologií rozpily, podobně jako se v některých okamžicích ztrácí hranice mezi člověkem a světem... Diskusí provede Jan Kršňák.

Workshopy

Intuhry

Intuhry

Intuitivní hry jsou hry s pohybem. Nejde o sport, ani gymnastiku, ale o prosté pohyby těla a duše. O jemné, často nepatrné a neviditelné pohyby. V intuhrách nejsou žádní vítězové ani poražení, smí se chybovat a kdykoli lze ze hry vystoupit a jen se dívat. Budeme si hrát a přitom si všímat, jak se cítíme, takže půjde o prohloubení témat, na něž narazíme během povídání o digitalizaci přírody (v rámci diskuse letošního ročníku). Klidně se však může stát, že se odkloníme někam úplně jinam, to se teď neví, jelikož záleží na nitrech těch, kteří si budou chtít hrát.

Second House

Second House

Soběstačná salaš mezi vinicemi dva kilometry za nejbližším městečkem Hustopeče u Brna se našim domovem stala před téměř třemi lety. Dnes je rodina Wazi pětičlenná - nejmladší desitiměsiční Áňa, tříletá dvojčata Jonatán a Rebeka, lektorka Marija a přírodní stavitel Vlastimil. S námi bydlí také ovce, mini prasata, slepice, králici... a sem tam i mezinárodní dobrovolníci nebo účastníci vzdělávacích a seberozvojových kurzů, které tu pořádáme. Marija se z města nechtěla nikdy hnout - co ji přimělo? Vlastimil měl z Austrálie namířeno do Kanady - proč se dal do stavění salaše? Rádi se podělíme o zážitky ze života na samotě, kde tak málo býváme sami.

Zvukovo-kreatívna vychádzka

Zvukovo-kreatívna vychádzka

Zvukovo-kreatívna vychádzka pre najmenších aj veľkých po prírodnom okolí Skalákovho mlynu. Ako znie príroda? Ako sa k nej môžeme pridať a zahrať si s ňou? Aké zvuky môžeme vyrobiť s použitím toho, čo v nej nájdeme? Ako jej pritom neublížiť? Hudobné nástroje si brať nemusíte, všetko nájdeme na mieste.

Nahrávací tvůrčí dílna

Nahrávací tvůrčí dílna

Toužíte-li zaznamenat svou hudbu, projev či jakýkoliv zvuk, a zároveň mít plnou uměleckou kontrolou nad výsledkem, přijďte, ptejte se, učte se. Na workshopu se naučíte dovednosti potřebné k osvojení si základů záznamu audia na vlastní pěst. Tvůrčí dílna bude probíhat formou přátelského setkání nad mikrofony, nahrávacím vybavení a hudebními nástroji. Máte-li zájem zaznamenat svou vlastní píseň, přihlaste se předem:
bit.ly/NahravaciWorkshop

Tisk z linorytu

Tisk z linorytu

Neboj se, přijď, a odnes si domů něco hmatatelného. Udělej linorytem radost sobě anebo někomu jinému. Umění je formou sebevyjádření, a je tu pro všechny. To co je v tobě si nemusíš kupovat, s námi si to můžeš vyrobit sám.

Hosté

Apolena Rychlíková

Apolena Rychlíková

Redaktorka webu A2larm.cz, publicistka, filmová a rozhlasová dokumentaristka. Její film Hranice práce získal cenu za Nejlepší český dokument a Cenu diváků na MFDF Jihlava 2017 a Cenu filmových kritiků v témže roce. Je držitelkou Novinářské ceny za Nejlepší komentáře roku 2017 a také držitelkou Novinářské křepelky. Je iniciátorkou vzniku sborníku Budoucnost, vydaném v roce 2020 v Nakladatelství IDEA a je jednou z 28 evropských umělkyň, které publikovaly ve sborníku Europe 28. Vydává vlastní feministický podcast Kvóty a spolu s Táňou Zabloudilovou a Alžbětovou Medkovou také podcast Bulvár o městě, architektuře nebo bydlení. Je členkou Rady mezinárodní platformy Progressive International. Absolvovala FAMU. Dlouhodobě se věnuje otázkám sociálních nerovností, politice a feminismu.

JQr

JQr

Všestranný umělec, známý mimo jiné jako autor videoklipů (esazlesa, Vypsaná fixa, Kyklos Galaktikos) a dokumentárních filmů nebo duchovní otec a jeden z hlavních tvůrců magazínu Queer (dříve Q) v České televizi. Sám sebe ale vnímá především jako básníka.

Markéta Všelichová

Markéta Všelichová

Žena, která se rozhodla, že nechce pasivně přihlížet uprchlické krizi vrcholící a situaci na Blízkém východě a vypravila se do Iráku a Sýrie poznat situaci a zjistit, co prospěšného lze dělat. Markéta založila humanitární organizaci Victims of wars aid, aby podpořila lidí, kteří čelí těžké situaci přímo v místech válečných konfliktů. V Sýrii se poznala se svým současným manželem a od této doby pokračovali společně v humanitární práci. Při práci na projektu mobilní nemocnice pro Rojavu byli zatčení v Turecku. Po 4 letech věznění navázali opět na své humanitární aktivity.

Jan Kršňák

Jan Kršňák

Umí číst, psát a vyprávět. Vystudoval Filmová studia na FF UK. Věnuje se intuitivní pedagogice a alternativnímu vzdělávání. Založil stránky digiděti.cz, kde se rodičům nabízejí rady a inspirace, jak postupovat s výchovou dětí běhajících mediální krajinou. Rozvíjí koncept interdisciplinárního učení Barevné sítě poznání. Podílel na knihách Jak se učí živě?, Kdyby lidi byli stromy a napsal příručku pro digitální časy Hra s jednoduchostí života. Je autorem fresek na říčanském nádraží. Šel pěšky a bez telefonu z Prahy do Beskyd.

Filip Boháč

Filip Boháč

Filip Boháč, evangelický farář v Opatově na Vysočině. Skládá písničky o farářském životě, zajímá se o křesťanský metal, v jednom kuse griluje a pořád někoho oddává.

Quido MC

Quido MC

Quido MC je písničkář s notebookem a youtuber, občanským povoláním učitel na ZŠ a UK. Na svém youtube publikuje nejen písně, ale i satirický pořad Fanoušek prezidenta. Quido MC představí své satirické hity Ruský šváb, Tomio, Já volím StB, Kebabiš Babišáh a mnohé další.

Karel Müller

Karel Müller

Mladší člen youtuburského farářského dua Pastoral Brothers. Karel byl českou verzí časopisu Forbes zařazen mezi 30 pod 30 pro rok 2021.

CrowdPress

CrowdPress

Myšlenka CrowdPressu se zrodila jako způsob, jak zbavit autory přímé závislosti na nakladatelích a monopolních distribučních řetězcích, a jak je namísto toho spojit přímo s jejich čtenáři. Kluci z CrowdPressu věří, že se svobodná kultura rodí s podporou svého publika. CrowdPress vydává knížky díky podpoře čtenářů, kteří komunitně vybírají, která vyjde jako další.
www.crowdpress.cz

Samčo, brat dážďoviek

Samčo, brat dážďoviek

„Manický, akustický i technologický, improvizující i konstruující, groteskní i výstižně kritický: to je Samčo, patrně nejdůležitější hudební rebel dnešního Slovenska, skrytý pod kloboukem muchomůrky.“

Divadélko Romaneto

Divadélko Romaneto

Cestovně pružinové divadélko hraje autorské hudební pohádkové příběhy pro děti v tradičním pojetí a laskavým humorem. Je v nich snoubena činohra s loutkami a maňásky, zpěv a živý hudební doprovod s přímým a aktivním kontaktem dětského diváka.

Mirka Ferencová

Mirka Ferencová

Mirka vystudovala učební obor sazeč na SOU Polygrafické a v tomto oboru pracuji do nynější doby – věnuje se převážně sazbě knih. V roce 2016 absolvovala kurz komiksu ve škole Aero s lektorkou Toy_Box. Ve volných chvílích se zabývá kresbou a malbou podle své fantazie. Mirka je vdaná a od roku 2015 šťastnou matkou syna, všichni žijí v Praze.

Karavana

Karavana

Spolek Umělecká platforma Karavana je seskupením pro vzájemnou inspiraci, propojení a podporu umělců s křesťanskými hodnotami a vyznáním.

Vojtěch Veselý

Vojtěch Veselý

Hudebník a producent žijící a tvořící v podhůří Bílých Karpat. Můžete jej znát díky dreampopové kapele Billow. Vojta dále produkuje instrumentální hudbu především pro dokumentární snímky. Své nahrávky vydává také online, a to pod monikerem De Moi.

další hosté...

další hosté...

...již brzy

Art

Literární vernisáž

Literární vernisáž

V rámci výstavy se nám tento rok na Meziprostoru představí literatura. Mirka Ferencová nám představí svůj komiks Jak se bojím, který si sama připravila i vydala. A těšit se můžeme stejně jako loni i na nakladatelství CrowdPress. Tohle netypické nakladatelství dává vzniknout knížkám díky podpoře a názorům své čtenářské komuniky, jejíž součástí se můžeme stát i my.

Mobiliář pro mez-i-prostor

Mobiliář pro mez-i-prostor

Během festivalu bude mobilní stavební skupina vytvářet drobné prvky a prostorové intervence pro posezení, popovídání či nerušené lelkování.

TAKE CARE \ Putování II.

TAKE CARE \ Putování II.

„Letošní rok byl opět výzvou v mnoha směrech a právě proto pociťujeme potřebu vyjít znovu na cestu a nechat se inspirovat krajinou. Putování českou krajinou je otevřené všem zájemcům. Nemusíte být umělcem, abyste se mohli k našemu putování přidat (a to i v průběhu cesty). V termínu od 7.7 do 15. 7. 2020 budeme putovat krajinou Jižních Čech a Vysočiny a cílem bude opět festival Meziprostor.“

Kabaret slova

Kabaret slova

Aneb Gejzír slov, satiry, všední spirituality i duchovní reality. Vystoupí Quido MC, Samčo, brat dážďoviek, Karel Müller a Filip Boháč.

Indiánská pohádka

Indiánská pohádka

Cestovně pružinové Divadélko Romaneto uvádí pro děti a rodiče: Veselá Indiánská babička Akraj Avotašam vypráví příběh z rodné indiánské osady ,kde lstivý Šaman-Klaman-Oklahoman chce dosáhnout svých tužeb za pomoci zla, chamtivosti, lži a závisti. Indiánské děti se však řídí radami moudré sovy Aneláp a boha a ochrá nce všech Indiánů - Velkého Býka Maňátů. Společnou vůlí a silami, láskou a porozuměním zničí jeho zlá nadpřirozená kouzla."… láska a porozumění - to přec těžké není! Lásku v našich srdcích máme - všechno zlo tím překonáme!"

Mana

Modlitební karavan

Modlitební karavan

Nechcete do kostela, protože je tam zima a divně to tam smrdí? Kostel přijede za námi na Mlejn. Na kolečkách a s občerstvením. A s lidmi, se kterými si dobře pokecáte.

MEZiPROSTOR
Setkání mezi nebem a podzemím
15. – 18. 7. 2021
Skalákův mlýn, Meziříčko, CZ