Program 2021

Koncerty

Or

Or

noise-rock
ornoise.bandcamp.com/

pátek / Podloubí

Akita In U

Akita In U

wave / ambient / electro / alternative / Brno
akitainu.bandcamp.com/

čtvrtek / Podloubí

sinks

sinks

noise rock / post punk / Brno
sinksbrunn.bandcamp.com/

pátek / Podloubí

!V.V.Ú.

!V.V.Ú.

punk / Pardubice
bandzone.cz/vvuofficial

sobota / Nádvoří

Billow

Billow

dreampop / Veselí nad Moravou
billow-out.bandcamp.com/

sobota / Nádvoří

Palma

Palma

elektro pop / Albrechtice
palmajeholka.cz/solo/

sobota / Nádvoří

Vole

Vole

punk / Stoned to Death
softskins.bandcamp.com/

sobota / Nádvoří

La Banda de Contenedor

La Banda de Contenedor

space pop / Ústí nad Labem
labandadecontenedor.bandcamp.com/

sobota / Nádvoří

Cermaque

Cermaque

folk-alternative / Praha
soundcloud.com/indiesproduction/cermaqueneboj

pátek / Podloubí

Vojtěch Klíma

Vojtěch Klíma

písničkář / Praha
www.nasclovekvhavane.cz/

čtvrtek / Podloubí

Diskuse

Potulná talkshow

Potulná talkshow

Místy nekorektní dialog o životě, víře, cestách a setkáních z různých úhlů pohledu. Muž - žena, otec - bezdětná, katolík - husitka, jižní Morava - severní Čechy, terapeut na řešení zaměřený - terapeutka narativního směru. Dotýkáme se témat, která nás rozdělují a rozhodně při tom nejsme zdvořile lhostejní. Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské, psychoterapeutka a krizová interventka a David Macek, sociolog a terapeut, který vystudoval a přednášel ve Vatikánu.

Duchovní motivy v krásné literatuře

Duchovní motivy v krásné literatuře

Foglar, Setton, Tolkien. K otázkám po smyslu života a našem bytí ve světě nás mnohdy lépe přivádí čtivá a vzrušující beletrie než náboženská literatura. Jak se podařilo všem autorům, přestože každému jinými prostředky, napojit na vnitřní svět svých čtenářů a probudit v nich touhu po kráse a dobru? Více nám napoví Pavel Hošek.

Pohyby duše

Pohyby duše

Enneagram je prastarým učením, modelem lidské psychiky a dynamickou typologií popisující devět různých osobnostních typů. Pavel Pechanec propojuje tuto metodu s biblickými texty a postavami a ignaciánskou spiritualitou. Aneb pozvánka do krajiny duchovního světa, v němž smíš nacházet Boží dotek.

další diskuse...

další diskuse...

...již brzy

Workshopy

Zvukovo-kreatívna vychádzka

Zvukovo-kreatívna vychádzka

Zvukovo-kreatívna vychádzka pre najmenších aj veľkých po prírodnom okolí Skalákovho mlynu. Ako znie príroda? Ako sa k nej môžeme pridať a zahrať si s ňou? Aké zvuky môžeme vyrobiť s použitím toho, čo v nej nájdeme? Ako jej pritom neublížiť? Hudobné nástroje si brať nemusíte, všetko nájdeme na mieste.

Stavební workshop

Stavební workshop

Workshop je zaměřený na zprostředkování zkušenosti s vytvořením nové prostorové kvality - ideálně osobní zkušenost, za použití lokálních / použitých stavebních nebo jiných dostupných (i odpadových) materiálů. Osobní zkušenost se stavbou a vytvoření prostoru o určitých kvalitách je zážitek, který způsobí víc než hlad a únavu. Stejně tak stavění nemusí být omezené na vytvoření ochrany před deštěm a zimou, prezentaci moci nebo na nalákání zákazníků (i když to tak často dopadá). Workshopem provede Jan Paclt.

Workshop uměleckého spolku Karavana

Workshop uměleckého spolku Karavana

O co přesně půjde? Co se bude dít? Dozvíte se v pravý čas!

Malování na kameny

Malování na kameny

Proměňte obyčejné kameny v malý dárek, upomínku, umělecká dílo ,dekoraci do bytu či zahrady. Malování na kameny zvládnou i děti a na první pohled nezajímavý kámen může udělat radost. Výsledný výtvor si odnesete domů jako pěkný vlastnoručně vyrobený suvenýr. Malovat se bude akrylovými barvami , pro děti doporučujeme pracovní oděv či na místě zapůjčíme zástěru.

Hosté

Martina Viktorie Kopecká

Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské, psychoterapeutka a krizová interventka. Jen díky zaměstnání v běžně velké firmě zjistila, co v životě dělat nechce a začala hledat svou vlastní cestu. Od roku 2013 je členkou ústředního výkonného výboru Světové rady církví a od roku 2014 předsedkyní jednoho z jejích poradních orgánů ECHOS. Papež František ji za její ekumenickou činnost vyznamenal medailí a pozval ji, aby se jako jediná vysvěcená žena – duchovní – zúčastnila biskupské synody ve Vatikánu.

Tomáš Sedláček

Tomáš Sedláček

Teoretický ekonom, autor mezinárodního bestselleru Ekonomie dobra a zla. Patří mezi 100 nejvlivnějších globálních myslitelů (Top 100 Thought Leaders, GDI), v roce 2006 jej Yale Economic Review zařadil do pětice mladých perspektivních ekonomů (Young Guns: 5 Hot Minds in Economics). Ve věku 24 let se stal ekonomickým poradcem prezidenta Václava Havla, dnes je členem několika významných mezinárodních i českých organizací. např. Světového ekonomického fóra nebo programové rady nadace Forum 2000.

Ellen Makumbirofa

Ellen Makumbirofa

Její táta je ze Zimbabwe, máma z Banské Bystrice, ona je z Jihlavy. Od r. 2015 studuje psychologii na univerzitě Palackého v Olomouci, ale hlavně pořád píše, tvoří a performuje básně, písně a slamy. A někdy se přitom ještě stíhá doprovázet na mandolínu.

Martin C. Putna

Martin C. Putna

Literární historik a kritik, zabývá se vztahem náboženství a kultury. Přednáší na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy. Vydal knihy Česká katolická literatura (I-III), Václav Havel - Duchovní portrét v rámu české kultury, Obrazy z kulturních dějin americké religiozity, trojici hudebních CD (O smrti i vesele - Písně pro Ježíše - Písně absurdní) a kromě dalších titulů nejnověji antologii Karel Čapek - Skoro modlitby. Na Českém rozhlase Vltava má pravidelný pořad Duchovní Evropa.

Lumi

Lumi

Poetická performerka. Slamerka rostlinného původu, co zasévá slova s potenciálem rozklíčit mozky. Krajová odrůda z oblasti Slovácka. Nekompromisně fúzuje folklor s rapem a cynismus s naivitou.

Samčo, brat dážďoviek

Samčo, brat dážďoviek

„Manický, akustický i technologický, improvizující i konstruující, groteskní i výstižně kritický: to je Samčo, patrně nejdůležitější hudební rebel dnešního Slovenska, skrytý pod kloboukem muchomůrky.“

Karavana

Karavana

Spolek Umělecká platforma Karavana je seskupením pro vzájemnou inspiraci, propojení a podporu umělců s křesťanskými hodnotami a vyznáním.

jednazrzava

jednazrzava

Zrzavý drámo, po ní ať přijde potopa. Básnířka, která zpracovává (nejen) svý traumata skrze slam, dle hesla sdílená starost poloviční starost. Budoucí psycholožka s jemnou duší, kterou skrývá za jednoduchým humorem a ironií.

Pavel Hošek

Pavel Hošek

Kazatel, teolog a religionista. Zabývá se vztahem teologie a kultury a religionistickým výkladem krásné literatury a duchovními zdroji u postav a autorů jako E. T. Seton (Evangelium lesní moudrosti), J. Foglara (Evangelium dle Jaroslava Foglara), C. S. Lewis nebo J.R.R. Tolkiena (Sloužím tajnému ohni).

Pavel Pechanec

Pavel Pechanec

Husitský farář, od roku 2013 biskup Církve československé husitské. Vede křesťanské meditace a duchovně doprovází. Dlouhodobě se zabývá enneagramem, který ve své knize „Pohyby duše“ propojil s devíti biblickými postavami k přiblížení devíti enneagramových zrcadel. K jeho významnější publikaci patří poslední kniha „Nový žaltář“ – pro každý den, který sestavil z textů Bible 21. Coby absolvent polygrafie a milovník knih založil vydavatelství „Královéhradecká diecéze“, kde od roku 2016 vyšlo na 20 publikací.

Divadélko Romaneto

Divadélko Romaneto

Cestovně pružinové divadélko hraje autorské hudební pohádkové příběhy pro děti v tradičním pojetí a laskavým humorem. Je v nich snoubena činohra s loutkami a maňásky, zpěv a živý hudební doprovod s přímým a aktivním kontaktem dětského diváka.

Saša Flek

Saša Flek

Bývalý ateista a bývalý pastor, dnes biblista, překladatel, nakladatel a příležitostný kazatel. Po dokončení překladu Bible21 zakládal alternativní křesťanskou komunitu v pražských kavárnách a hospodách, v poslední době udělal rozruch hlavně svou knihou Parabible o Ježíši z Nošovic.

Výstavy

Take Care 2020 / Putování

Take Care 2020 / Putování

„Letošní rok je pro nás výzvou v mnoha směrech. Leckdo byl v posledních měsících nucen zodpovědět si otázky směřující k podstatě a smyslu našich životů. Nalézáme nové cesty k sobě a svým bližním a znovu objevujeme, jak důležitá je lidská pospolitost. Pojďte se s námi vydat na putování českou krajinou a v pradávné roli pokorných poutníků se spolu s námi pokuste navázat pevné vztahy k sobě, k bližnímu, k Bohu, přírodě a ke všemu stvořenému. V termínu od 13. 7. do 29. 7. 2020 budeme putovat krajinou Vysočiny se setrváním na Festivalu Meziprostor. Po cestě by měla vzniknout originální výtvarná, literární, hudební, multimediální díla nebo jejich koncepty, které pak budeme dotvářet na Festivalu Meziprostor.“ (Umělecká platforma Karavana)

Po.etický od.blok

Po.etický od.blok

Blok především slam poetry, ale i básní, při kterém se odblokují všechny vaše bloky, a to skrze sloky, slovní toky a bodky. Přijďte - kroky, odpočívejte - grogy a užívejte - rock it.

Vodnická pohádka (křest DVD, jehož kmotrem bude Skalák)

Vodnická pohádka (křest DVD, jehož kmotrem bude Skalák)

Pohádkový příběh Vodníka Hromajzlíka a Vodnice Bublinky u rybníčku Kalužníčku. Za pomoci svých vodních přátel - pana Čápa Klapyklapa, Kapra Petra a Ropuchy Chachachy přelstí zlou a panovačnou Žábu-Ježižábu a mohou mít konečně svou pravou vodnickou svatbu, kde všichni hráli, zpívali a breketali.

Para-autorský skoro-večer

Para-autorský skoro-večer

Profesor M.C. Putna o Karlu Čapkovi a jeho „modlitbách pro nemodliče a kostelní nechodiče“. Biblista a parabiblista Saša Flek o prezidentské kampani Ježíše z Nošovic. Putna vám drží Fleka! Flekovi to není Putna! Dva rebelové (made in 1968) české duchovní i literární scény se hledali, až se našli. Buďte u toho.

Mana

Modlitební karavan

Modlitební karavan

Nechcete do kostela, protože je tam zima a divně to tam smrdí? Letos přijede kostel za námi na Mlejn. Na kolečkách a s občerstvením. A s lidmi, se kterými si dobře pokecáte.

MEZiPROSTOR
Setkání mezi nebem a podzemím
23. – 26. 7. 2020
Skalákův mlýn, Meziříčko, CZ