MEZiPROSTOR > Program

Koncerty

Kalle

Kalle

Slowcorový lo-fi minimalismus z Tábora. „Odzbrojující, pohlcující a emocemi nabitá hudba, v níž se neočekávanost a dramatično dávkuje až nezvykle promyšleně.“ (AlterEcho)
kallesound.bandcamp.com

sobota / Nádvoří

Presento

Presento

„Bratislavský rapper Presento by určitě neměl uniknout pozornosti těch, kteří mají rád angažovaný a inteligentní rap, silnou a naléhavou atmosféru skladeb a rádi u muziky přemýšlejí.“ (Vegan Fighter)
soundcloud.com/presento

čtvrtek / Tentwork čajovna

Láje

Láje

"Z větvitého podhoubí jihlavského podzemí se zrodil tento zhudebněný příběh lidského souboje s přírodou a prozření mysli uprostřed temného lesa. Stáváme se tím, proti komu bojujeme, na území, kde je všechno dovoleno. Tím je les a náš smutek v kořenech stromů."
lajemetal.bandcamp.com

pátek / Nádvoří

Dirty Disco Rockers

Dirty Disco Rockers

Pětice hudebních experimentátorů ze slovenské Nitry. „Štipky najrôznejších žánrov (napr. funk, post rock, elektro) roztavené vo zvláštnom hudobnom lekváre poskytujú veľkorysý priestor pre vlastnú predstavivosť.“ (Ahudba.sk)
soundfruit.bandcamp.com/album/ddr

pátek / Nádvoří

Siksa

Siksa

SIKSA to infantylny i aspołeczny koszmar ze scen punkowych, teatralnych i literackich. Być może koncert, być może monodram, z pewnością nie projekt ale na pewno „wyborna” zabawa i gonitwa myśli.
vimeo.com/xsiksax

sobota / Prázdné trůny scéna/Biograf

Neřvi mi do ucha

Neřvi mi do ucha

Introvertní disko, rozverný electro-popový podklad, melancholické texty. Zahraje československé trio na Mlejně svůj Song 4, Song 16 nebo i novější Song 27? Těšíme se.
nervimidoucha.bandcamp.com

sobota / Nádvoří

Rutka Laskier

Rutka Laskier

Rutka rozhodně není dnešní klasický derivát amerického post hardcore, ale výtečná a v tomto ohledu i velice výjimečná kapela, která v kytarových vodách vytváří onen potřebný efekt typu: "když už sem nikdy nechtěl slyšet žádnou hardcore kapelu, ale pak sem si pustil tohle" (Stoned To Death Records)
rutkalaskier.bandcamp.com/

sobota / Nádvoří

Zeměžluč

Zeměžluč

Přes třicet let na scéně, a pořád plni mladistvého elánu. Dokud hrají Zeměžluč, ty víš, že PUNX NOT DEAD!
papagajuvhlasatelrecords.bandcamp.com/album/split-4

sobota / Nádvoří

Šrája

Šrája

Ledenický písničkář, pohybující se hudebně mezi bratry Nedvědy a Sex Pistols. Jeho hudební vzdělání se omezuje na pár akordů, které však hraje láskyplně a s vervou. Nebere si servítky ani vysoké honoráře. Šrája...
bandzone.cz/sraja

čtvrtek / Podloubí

Uštkni

Uštkni

"Jejich hudba má daleko k okázalé tvrdosti nebo agresivitě, ale o to intenzivnější a pevnější je uvnitř. Jejich texty jsou stejně syrové jako poetické a svým přesným vystižením bolavé každodennosti vás posadí rovnou na rozpálenou asfaltku mezi mrtvolky žab." (Špína)
ustkni.bandcamp.com

pátek / Nádvoří

Samčo, brat dážďoviek

Samčo, brat dážďoviek

"Narodil som sa v roku 1988. V roku 1998 som oslávil desať rokov. V roku 2006 som dosiahol plnoletosť. odvtedy mám každý rok o rok viac. Rád sa hrám s vecami ktoré vydávajú zvuk. Mi zobrali hračky keď som vyrástol, tak si musím vystačiť s týmto."
samcobratdazdoviek.bandcamp.com

pátek / Prázdné trůny scéna/Biograf

Piano

Piano

"Kam jsem se to dostal / jak sem se sem dostal / proč sem se sem dostal / kurva nevim kde to sem. / Všichni sou šťastný / asi z piva / nebo z lásky / nebo nevim z čeho."
piano-lmra.blogspot.cz/p/zvuk.html

pátek / Nádvoří

Hrozen

Hrozen

Frýdecká skupina hrající na pomezí smallbeatu a hravé alternativy, obsahově prolínající svět duchovních a světských témat.
bandzone.cz/hrozen

pátek / Nádvoří

DJ Rubenz

DJ Rubenz

Znamenité multi žánrové selekce. Peace, Love, Unity and Having Fun.
soundcloud.com/rubenz-melvin-cortes

pátek / Tentwork čajovna

Hibakusha

Hibakusha

"We are crust grind core band from Orlová, Czech Republic and we have been polluting this crazy world since 1996."
hibakusha.bandcamp.com

sobota / Nádvoří

Václav J.

Václav J.

Synth folk s experimentálními prvky. Vrstvy kytar, syntezátorů a beatů se v živém setu slévají v jeden dlouhý song.
vaclavj.bandcamp.com

čtvrtek / Podloubí

DJs Heavy Bunny & 777

DJs Heavy Bunny & 777

Tihle DJs vás vezmou o skoro 30 let nazpět s muzikou, na které jste asi nevyrostli, ale měli jste... Metal is not dead a white metal jakbysmet!
www.youtube.com/watch?v=PzHr_cTXr88

pátek / Podloubí

Tribe Territory

Tribe Territory

Didgeridoo and Drums live performens band since 2014
bandzone.cz/tribemusic

sobota / Tentwork čajovna

DJ Daniel Jolanda

DJ Daniel Jolanda

Jukeboxový bankrotář Daniel Jolanda pouští v rádiu UP AIR smutné písně o lásce a veselé písně o smrti. Návštěvníci letošního Meziprostoru se mohou těšit na ošatku psychedelických melodií, zcoverované klasiky i neurotických novinek.
www.facebook.com/osatkadanielajolandy

sobota / Podloubí

Sound Ag@inst System

Sound Ag@inst System

DJ Kuba Phidel pouští vše co podkopává zkostnatělou společnost! afrobeat / acid jazz / punk 77 / Oi / reggae / electro / dis punk / DnB / crust / SKA / anarchopunk / ...
www.youtube.com/watch?v=CdddhvL8ASg

pátek / Tentwork čajovna

Dirty Growa / MC Šafy / DJ Plegomazin / DJ Surfa

Dirty Growa / MC Šafy / DJ Plegomazin / DJ Surfa

#ragga #jungle # freestyle #rap #reggae #dancehall #PARTY

sobota / Tentwork čajovna

Diskuse

Křesťanství a/nebo demokracie

Křesťanství a/nebo demokracie

Úvaha o vyrovnávání církví s modernitou a náboženskou pluralitou (a proč někteří křesťané tak touží po vládě tvrdé ruky). Diskusí provede Martin C. Putna

Od aktivismu k modlitbě a opět do ulic

Od aktivismu k modlitbě a opět do ulic

S Magdalenou Šipkou o spiritualitě feministické teoložky Dorothee Sölle. "V rámci setkání se budu soustředit na Söllinu lásku k mystice a její propojení se společenskými otázkami. Nastíním také femministické důrazy přítomné v její práci. Dotknu se také její poezie a důrazů ekologických. Všechny Sölliny vášně se propoují v kritice “Herrschaftu” Panování, které symbolizuje patriarchát, kapitalismus, ničení přírody, ale i obyčejnou lidskou beznaděj."

Život, který stojí za to

Život, který stojí za to

Wolfgang Fernández se s námi podělí o příklady lidí a komunit, které zažil v Asii i jinde. Poví nám o kavárně na Bali, kde se HIV pozitivní lidé a bývalé prostitutky učí pomáhat druhým. O komunitě, která se přestěhovala do zločinecké čtvrti, aby tu otevřela bezpečné útočiště pro každého. O baru v Singapuru, který má v zadní místnosti modlitebnu. O čínských křesťanech, kteří pomáhají svým sousedům, pekingské vládě pod nosem. A jak můžeme žít my, aby to stálo za to?

Nepohodlné sexuální pozice

Nepohodlné sexuální pozice

Phil Wyman bude na letošním Meziprostoru moderovat diskusi o vztahu sexuality a kultury. Nečekejte žádné přesvědčování nebo osočování. Názorové pozice ohledně sexuality bývají odlišné a nesmiřitelné, my ale chceme vytvořit meziprostor vzájemné úcty a naslouchání. S odkazem na Foucaultovu teorii moci a na myšlenky postkoloniální teologie osvobození se pokusíme diskutovat o sexualitě bez útočných i obranářských tendencí a objevit průsečíky sexuality, spirituality, politiky, kultury a moci.

Útlak homosexuálů v církvi

Útlak homosexuálů v církvi

Existuje diskriminace LGBT+ lidí v církvi? Jsou v církvi tabuizovaná témata, za jejichž pojmenování přijde trest? Přijďte si poslechnout osobní zkušenost katolického jáhna Jaroslava Lormana, jenž byl upřímný ohledně své sexuální orientace a evangelického faráře Jakuba Pavlúse, který neodvolal své názory na sňatky stejnopohlavních párů.

Dorothy Day

Dorothy Day

"Neviděla jsem nikdy člověka, který svlékl svůj plášť a dal ho chudému, neviděla jsem nikoho, kdo pořádal hostinu a pozval na ni slepé a chromé..." Život a odkaz americké novinářky, sociální aktivistky a zakladatelky Catholic Worker movement nám přiblíží Eduarda Heczková.
www.catholicworker.org/

Workshopy

Tetovací workshop

Tetovací workshop

Po nečekaném a nevšedním zájmu na loňském Meziprostoru zopakujeme DIY TattooWorkshop s Lukášem Ferencem a Denisou Pidhorodeckou. Nejde nutně o umění, ale o prožitek. Nejdůležitější není estetický výsledek, nýbrž autentičnost. Na místě budou čisté jehly pro ruční práci a jeden strojek pro ty, co spěchaj. Barva černá a červená a hygienické zázemí v rámci možností. Nic ti nebrání vyzkoušet si své tetovací schopnosti rovnou na sobě nebo obětavém kámošovi/kámošce. Pro jistotu si můžeš donést kus kůže, koženky, boty, kabelky, pásky nebo různé ovoce s kůrou. P.S. Tetujte a bude vám tetováno !!

„Difference makes beauty.”

„Difference makes beauty.”

Kreativní odpolední workshop o objevování odlišnosti skrze malbu, kresbu a psaní. Workshop proběhne v rámci cyklu DIFFERENCIA. Více info:
www.meziprostor.cz/clanek/differencia-3935

Mezi rájem a peklem

Mezi rájem a peklem

"Taky jste se někdy zamýšleli nad tím, proč se spousta anarchistických kolektivů rozpadá na základě mezilidských konfliktů? Nebo nad tím, co lidi vede k tomu, aby znovu a znovu základali nové komunity? Pokusíme se o reflexi a diskuzi nad různými psychologickými aspekty (ne)fungování nehierarchických kolektivů. Zkusíme se zaměřit na to, jak tyto kolektivy mohou obohacovat jejich členy, ale také na to jaké psychické démony tyto kolektivy přivolávají." Rafal Marciniak

Dotek laskavosti

Dotek laskavosti

Cathryn Camisa si pro vás připravila otevřený workshop o síle nenásilného, neerotického doteku. Jaká jsou osobní a kulturní tabu v oblasti neverbální komunikace? Co vše lze vnímat nebo sdělit dotekem? Kolik toho prozradí podání ruky? Objevme v sobě intuitivní dar soucítění a učme se přijímat a projevovat laskavost hmatatelně a citlivě. (*Přineste si vlastní ručník a dejte mi prosím vědět, pokud máte alergii na jakékoli oleje nebo esence.)

Tvorba masek z paper-mache

Tvorba masek z paper-mache

Paper mache je výtvarná technika vhodná pro malé i velké tvůrce. Je založená na principech recyklace starého papíru – noviny, kartony, papírové ubrousky atd. Základní postup spočívá ve vytvoření papírové hmoty, která je pojená moučným lepidlem či lepidlem na tapety. Po vyschnutí získává hmota vlastnosti potřebné k další výtvarné práci. Budu se těšit na naše setkání při tvorbě, na prostor jenž se pro Vás může stát novou inspirací a radostí. Barbora Szotkowská

Nahrávací workshop

Nahrávací workshop

Na Meziprostoru nemusíš hudbu jen poslouchat. Přijď na workshop od Václava J. a nahraj si vlastní song. Na místě ti půjčíme kytaru, synťáky, tamburínu a další hudební i nehudební nástroje. Přines cokoliv, hrej, bubnuj nebo jen tak pořvávej do mikrofonu. A pokud chceš nahrávání vyladit už před workshopem, klidně se ozvi: j.vaclav.j@gmail.com

Tisk z linorytu

Tisk z linorytu

Neboj se, přijď, a odnes si domů něco hmatatelného. Vyrob si za pomoci linorytu své tričko, svou nášivku, svůj obrázek. Anebo udělej linorytem radost někomu jinému. Umění je formou sebevyjádření, a je tu pro všechny. To co je v tobě si nemusíš kupovat, s námi si to můžeš vyrobit sám. D.I.Y. je cesta!

ZRZEK

ZRZEK

"Kdo si hraje, nehajluje." Druhý ročník ultimátní zábavy ke cti a slávě Daniila Charmse. Střelba, hod kamenem, čára, kuličky... Info o průběhu minulého ročníku:
vaclavj.com/kpdch-zrzek/

Workshop dýmek

Workshop dýmek

Chcete vědět, jak se dělá dýmka, a taky si z procesu výroby něco málo vyzkoušet? "Dýmkový šaman", Michal Vejvoda, vás to naučí. Společný výrobek pak vydražíme a můžete si odvézt domů originální suvenýr. Výtěžkem z dražby podpoříte Meziprostor. Pokud již nějakou fajfku vlastníte, můžete si ji dovézt k přeleštění s sebou.

„Differences creates taste.”

„Differences creates taste.”

VEČEŘE s místem u stolu pro každého. Příležitost dělit se o jídlo a o slova/básně na téma odlišnosti. (Pátek večer. Prosím, přineste si slova/básně.) Večeře proběhne v rámci cyklu DIFFERENCIA. Více info:
www.meziprostor.cz/clanek/differencia-3935

Poštovní workshop

Poštovní workshop

Ano, pošťáci KPDCH přijedou páchat svou poštovní osvětu. Už si na vás brousí nože! Znáte pečlivě poštovní byrokracii? Nevíte komu napsat? A k čemu jsou proBoha potřebné při posílání psaní nabroušené nože?! Poštovní workshop vám přinese uspokojivé odpovědi na všechny vaše otázky (jen po nás prosím nechtějte vědět poštovní směrovací čísla!!!). A samozřejmě si pošlete i psaní.

Bibliodrama

Bibliodrama

Zkuste se stát součástí biblického příběhu a podělte se s ostatními o emoce, které ve vás tato role vyvolává. Mají vůbec pro dnešní dobu ještě tyto příběhy nějaký smysl? Divadelní formou vás tímto workshopem provede Eda Heczková.

Hosté

Magdalena Šipka

Magdalena Šipka

Básnířka, teoložka, aktivistka. Básně publikovala v almanaších Hrst (2013) a Hledání (2014) a dále v Tvaru. Přispívá do Deníku Referendum.
denikreferendum.cz/autor/1008-magdalena-sipka

Adam Borzič

Adam Borzič

Básník, překladatel, publicista a terapeut chorvatského a českého původu. Je šéfredaktorem literárního dvoutýdenníku Tvar, spolupracuje s tištěnými periodiky Dingir a Křesťanská revue, s internetovým Deníkem Referendum a s nakladatelstvími Malvern a Fabula. Za básnickou sbírku Počasí v Evropě byl nominován na Magnesii Literu 2014.
itvar.cz/adam-borzic

Ellen Makumbirofa

Ellen Makumbirofa

"Jsem mulatka, jsem látka, jsem lepící páska, láska i její jatka. Je mi dvacet, studuju psychologii, skládám písně, občas teda i básně a slamy, tančím, zpívám a hraju divadlo. Až mě potkáte, jistě vás budu uvnitř analyzovat! Je Jeho, je svá, nesvá-zaná žena, člověk jako ty, do nahoty svou duši svlékajíc, krajíc krásy, co v každém z nás, snažím se nabízet znovu, zas… tak kdo chcete, ukousněte."
www.youtube.com/watch?v=90MHVCIbk_k

Wolfgang Fernández

Wolfgang Fernández

V mládí Wolf působil v prvním venezuelském zařízení pro léčbu drogově závislých. V roce 2003 založil organizaci Next Step působící především mezi mladými muslimy v Indonésii. Jednou z aktivit je poskytování mikroúvěrů více než 1000 muslimským ženám na Sumatře. Wolfgang žil ve dvanácti zemích světa.
www.nextstepnow.org

Sarita Dey

Sarita Dey

Výtvarnice a performerka indického původu. Žije a pracuje v německém Hamburku a občas se toulá po světě. Ve svých dílech zkoumá témata jako domov, identita, setkávání – a meziprostor. Kromě své běžné tvorby se věnuje projektům podporujícím budování komunity v městských prostorech, např. happeningy, ve kterých propojuje výtvarné aktivity se společným stolováním.
www.saritadey.com

Dawe Ferenc

Dawe Ferenc

Mladý 16ti letý fotograf samouk z Prahy. Je součástí crew Psycho Collection.
www.facebook.com/pg/psychocollection

Phil Wyman

Phil Wyman

Básník a hudebník a také teolog a pastor s více než třicetiletou zkušeností. Tento duchovní dobrodruh na své cestě víry často putuje po nevyšlapaných stezkách na nepohodlná místa. Phil svým nakažlivým způsobem inspiruje lidi k zamyšlení a k navazování nových přátelství s lidmi, které jsme dosud možná považovali za příliš odlišné, nebo dokonce nebezpečné.

Prázdné trůny

Prázdné trůny

Prázdné trůny o sobě říkají: "Jsme heretická zvěř mající svá doupata v Brně a Praze. Naším cílem je propojovat spiritualitu s aktivismem." Stejně jako loni budou mít na Meziprostoru svou scénu (diskuse, koncerty, kino, láska).
www.meziprostor.cz/clanek/smrt-patriarchatu-3206

Martin C. Putna

Martin C. Putna

Literární historik a kritik, filolog, teolog, spisovatel, překladatel, zpěvák barokní hudby, společenský aktivista a profesor sociální a kulturní antropologie na FHS UK. Spoluzakládal revue Souvislosti, Českou křesťanskou akademii a Knihovnu Václava Havla.
www.mcputna.cz

Jaroslav Lorman

Jaroslav Lorman

Morální teolog, jáhen, vysokoškolský pedagog a překladatel. V roce 2015 přiznal svou homosexuální orientaci. Rozvedl se a stal se homosexuálním aktivistou otevřeně napadajícím katolickou sexuální morálku. V důsledku toho mu byl v září 2015 odňat souhlas s výukou na KTF UK a snížen pracovní úvazek "pro otevřenou oponenturu katolickému učení a neuspořádaný osobní život".
www.youtube.com/watch?v=jTsoDS984Ps&t=41s

Andrew Jones

Andrew Jones

Potulný kazatel, mystik, blogger a nomád na plný úvazek. Pochází z Nového Zélandu, ale už přes dvacet let cestuje se svou rodinou po celém světě. Na svých poutích navštěvují různé komunity a podporují je v jejich úsilí o lepší svět. Andew je taky autorem blogu, kde se zabývá spiritualitou, novými médií a nově vznikající kulturou.
www.tallskinnykiwi.com

Jakub Pavlús

Jakub Pavlús

Slovenský lutherský kaplan. Na základě jeho názoru, že by stát měl respektovat nárok partnerů shodného pohlaví na oficiální uzavření trvalého svazku, s ním Evangelická církev a.v. ukončila spolupráci. "Azyl" nalezl v Česku, kde momentálně působí v ČCE v Šumperku.
www.svobodne.estranky.cz/clanky/pomery-v-cirkvi/lutherske-vykopnuti-ze-sluzby-u-sousedu.html

Klub přátel Daniila Charmse

Klub přátel Daniila Charmse

"Byl jednou jeden zrzek, neměl oči, neměl ani uši. Neměl vlastně ani vlasy, takže mu tak spíš jen říkali. Mluvit nemohl, protože ani hubu neměl. A dokonce neměl ani nos. Dokonce neměl ani ruce ani nohy. Ani břicho neměl, ani hřbet a páteř taky neměl, asi neměl ani vnitřnosti. A vůbec nic vám neměl. Kdo tedy má vědět, o kom je tu řeč? Raději o něm přestaneme mluvit." Daniil I. Charms, 1937

Anielski Młyn

Anielski Młyn

Neformální organizace z Cieszyna organizující koncerty, výstavy, dílny a přednášky.
anielskimlyn.pl

další hosté...

další hosté...

...již brzy

Výstavy

„Unity comes to completion in difference.”

„Unity comes to completion in difference.”

Interaktivní instalace na téma odlišnosti a hledání jednoty. Všichni jsou zváni, aby se zapojili. Přineste dva odlišné předměty (1–29 cm) a připojte je ke společné instalaci. Výstava proběhne v rámci cyklu DIFFERENCIA. Více info:
www.meziprostor.cz/clanek/differencia-3935

Gagarin

Gagarin

Černobílé fotografie Dawe Ference. Autor se snaží ztvárnit a vysvětlit texty kapely Gagarin.
wearegagarin.bandcamp.com

Mana

MEZiPROSTOR
Setkání mezi nebem a podzemím
19. – 22. 7. 2018
Skalákův mlýn, Meziříčko, CZ